top of page

PDVIAGMM 2014-2015: Pregled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program „Poticanje demokratskih vrijednosti i aktivnog građanstva među mladima u BiH 2014-2015“ trajao je u periodu od oktobra 2014. do jula 2015. godine, i sastojao se od 5 pojedinačnih faza: devetodnevni edukacijski modul + debatni trening, faza individualnog istraživanja, trodnevni seminar projektnog menadžmenta, faza implementacije grupnih projekata i dvodnevna završna ceremonija + debatni turnir.

 

Osam učesnika i šest učesnica iz 11 gradova/općina Bosne i Hercegovine (Sarajevo, Mostar, Banja Luka, Goražde, Tuzla, Živinice, Fojnica, Zvornik, Doboj, Zenica, Lukavac) je, kroz sedmomjesečni program, iznjedrilo 14 individualnih istraživačkih radova o pitanjima od njihovog interesa, a koja se u širem smislu odnose na postojeće prepreke koje onemogućavaju efikasno učešće mladih u njihovim zajednicama, odnosno na primjere diskriminacije ili kršenja ljudskih prava građana u BiH.

 

Također, polaznici/e su osmislili i realizovali tri grupna projekta u 7 gradova Bosne i Hercegovine: "Moja aplikacija je prihvaćena!" (Agić Šejla, Bukvić Aldin, Halilčević Mirza, Jovanović Ana, Mujkić Sabahudin), "Internet – dobar sluga, loš gospodar" (Begić Dženeta, Mušanović Lejla, Rajković Petar, Todorović Milan), i "Jesi li za kino?" (Alić Tarik, Bebanić Adi, Lazarević Daniel, Maglić Arnela, Šebić Olivera).            

 

Projekt „Moja aplikacija je prihvaćena!“ imao je za cilj da pruži osnovnu obuku o administrativnoj pismenosti maturanti(ca)ma u 4 bosanskohercegovačka grada: Tuzla (Opća gimnazija KŠC „Sv. Franjo“), Fojnica (SMŠ „Zijah Dizdarević“), Doboj (MSŠ Doboj Istok), i Sarajevo (JU Gimnazija Dobrinja). Na radionicama „putujuće škole“ obrađivalo se ispravno pisanje molbe, žalbe, zahtjeva, motivacijskog pisma, biografije i poslovnog e-maila. Za potrebe informisanja i promocije ovog projekta, projektni tim je kreirao Facebook stranicu..           

Projektom “Internet – dobar sluga, loš gospodar” željela se podići svijest o utjecaju interneta na djecu i na njegove dobre i loše strane. Drugim riječima,  ukazalo se na načine na koje se internet može koristiti u dobre svrhe (npr. za promociju društveno korisnih projekata), kao i na opasnosti koje vrebaju ukoliko se internet neoprezno koristi. Projektni tim je aktivnosti podizanja svijesti implementirao u Zvorniku (Dom omladine Zvornik) gdje su se okupili/e srednjoškolci/srednjoškolke iz Zvornika i Bratunca, te u Lukavcu (JU Gimnazija Lukavac).           

Projekt „Jesi li za kino?“ kreiran je sa namjerom da privuče pažnju na postojeće, ali nefunkcionalno kino u Goraždu. Naime, iako ima potencijal da bude javni prostor koji će omogućiti društvenu koheziju i dalji društveni i profesionalni napredak omladine, ovo kino je zanemareno. Stoga, u sklopu ovog projekta pokrenuta je peticija „Građanska inicijativa za pokretanje funkcionalnog kina u Goraždu - Mi smo protiv prazne kino sale!“, te organizovan jednodnevni ulični događaj festivalskog karaktera i kino-projekcija u spomenutom kinu u sklopu Centra za kulturu.

 

HiA BiH osoblje, koje je podrazumijevalo Ingu Kotlo, projektnu koordinatoricu PDVIAGMM 2014-2015, Elmu Mahmutović, nacionalnu direktoricu HiA BiH, Kerima Somuna, MICC projektnog koordinatora za HiA BiH i  predavača tokom PDVIAGMM programa, te Semru Forić, HiA BiH volonterku i voditeljicu debatnog turnira u sklopu PDVIAGMM 2014-2015, primilo je izrazito pozitivnu povratnu informaciju od učesnika/učesnica programa o njegovoj kvaliteti i značaju pružene teorijske i praktične obuke. U produžetku izdvajamo nekoliko ilustrativnih komentara:
 

"Tokom implementacije projekta, mnogo smo toga naučili kao grupa. Počevši sa projektnim treningom u Neumu koji nam je pružio veoma korisne informacije o tome kako planirati projekat i pisati projektni prijedlog, pa sve kroz implementaciju finalnih projekata i izvještavanje. Naučili smo da je dobra komunikacija u timu od krucijalne važnosti za uspjeh projekta i da je potrebno da svi članovi tima ispunjavaju svoje uloge na vrijeme i efikasno kako bi proces tekao onako kako je zamišljeno.
Nakon implementacije našeg projekta, uvjerena sam da smo svi uspjeli da upotpunimo naše postojeće znanje i da naučimo mnogo novih stvari koje ranije nismo imali mogućnost da naučimo. Prije smo svi uglavnom bivali članovi projekata koji su organizovani od strane drugih ljudi, ali sada smo mi bili ti koji su trebali da sami naprave nešto i mislim da smo zaista upjeli u tome, a iz projekta izašli bogatiji za dosta znanja i novih vještina." Dženeta Begić

 

„Do kraja ovog projekta dobila sam samopouzdanje da stanem pred razred i da pričam o nečemu. Naučila sam da predajem i prezentujem što je sigurno nešto što će mi koristiti kasnije u životu. Također, nema ljepšeg osjećaja nego kad se neko kasnije javi i kaze da ga je predavanje inspirisalo da proba aplicirati na nešto. Drago mi je da smo uspjeli implementirati ovaj projekat uspješno, a nadam se da će se možda i nastaviti.“ Ana Jovanović

 

„S obzirom da je ovo prvi projekt na kojem sam radila, smatram da sam naučila mnogo. Prvenstveno mi je drago što sam izašla iz svoje zone komfora i otišla korak dalje u timskom radu. Nije bilo lagano - tim se sastojao od pet osoba s različitim osobnostima i idejama koje je trebalo uskladiti, ali nadam se da smo uradili dobar posao. Pokušala sam primijeniti svu teoriju s devetodnevnog seminara u Sarajevu u interakciji s učenicima kojima smo predavali tijekom našeg projekta. Nadam se da ću nastaviti s aktivizmom i poslije ovog projekta te na neke druge ljude i nove projekte prenijeti znanje koje sam stekla ovdje.“ Šejla Agić

 

"Program PDVIAGMM je odigrao zaista značajnu ulogu u mom aktivističkom životu. Kroz cijeli program provlačili su se ljudi koji su svojim radom propagirali produktivne stilove i pristupe koji će nam vjerujem svima dobro doći. A što se mene osobno tiče, najzahvalniji sam na tome što je oko nas učesnika uvijek bio kvalitetan i profesionalan kadar koji je zaista poznavao materiju, a koji u isto vrijeme nije bio opterećen istom, nego je dozvoljavao i stvarao jednu opuštenu atmosferu za rad." Mirza Halilčević

 

"Nakon sedam mjeseci, koliko je trajao PDVIAGMM program, stekao sam puno novog iskustva koje sam već počeo primjenjivati u radu u nevladinom sektoru. Postao sam član projektnog tima u ESN-Sarajevo (Erasmus Student Network), te sam u mjesecu augustu pozvan da održim radionicu o temi "Pisanje projektnog prijedloga" i da održim par radionica o teambuildingu i promociji i korištenju društvenih mreža u nevladinom sektoru u organizaciji SPT (Sloboda, pravda, tolerancija) koja je smještena u Velikoj Brijesnici, općina Doboj Istok. Također u toku smo pronalaska grantova da bi nastavili projekat "Moja aplikacija je prihvaćena!"." Sabahudin Mujkić

 

Fotografije su dostupne u “Galerija PDVIAGMM 2014-2015”, te na Facebook stranicama: Poticanje demokratskih vrijednosti i aktivnog građanstva među mladima i Humanost u akciji Bosna i Hercegovina, a istraživački radovi su u cijelosti dostupni ovdje.

 

 

bottom of page